Anasayfa arrow Yazarlarımız arrow Selim Ak arrow Land Rover Bir Konsept araçtır. Özellikle de Defender...

Sponsorlar

koleksiyoncular.jpg

reklam2.jpg

Dost Siteler

  geziyorum.png

Hava Durumu

Ziyaret

Bugün59
Dün473
Bu Hafta532
Bu Ay9272
Toplam758609

(C) Fliesenstadt
Land Rover Bir Konsept araçtır. Özellikle de Defender...

Land Rover kullanan herkes için Land Rover’ın hayatlarinda çok özel bir yer teşkil ettigini düşünmüşümdür hep. Ama öyle ama böyle, Land Rover hep iz bırakır. En azından bende öyle...Tanıdığım kullanmayan meraklılarında gönlünde taht kurmuştur hep.

 

Yarım asırı aşkin bir süredir devam eden aynı konsept, çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim yıllarda ve sonrasında içime öyle işlemişki, bugün 35 yaşında gene Land Rover’a dönüş yapmama neden oldu.

 

Dün gibi hatırlıyorum, ehliyetimi ilk aldığım gün, Rahmetli babam ile E-5 ten Boğaz köprüsüne doğru, 1957 model 107 inch Serie 1 Land Rover’ımız ile giderken babam aniden kenara çekti ve “hadi bakalım görelim nasıl kullanıyorsun”... O güne kadar babamla hiç araba kullanmamıştım, Land Rover ise hiç...Kocaman araç, gözüm korkmadı desem yalan olur. Ama sorunsuz başarı ile tamamlanan görev/sınav sonrasında bir aferin kapmıştım.

 

107 yaklaşık 18 sene ailemizin bir parçası olarak kaldı. Onunla sayısını hatırlamadıgım kadar Av’lar, kamplar, seyahatler, sanayi ziyaretleri yaptım. Türkiye’de Toros’lardan Kaçkarlar’a kadar bir çok yere gittik. 2005 yazında onunla yollarımızı ayırırken inanın gercekten zorlandım ama mantık çerçevesinde onunla ayrılmamız daha doğru geldi bana.

 

1948’ten 1983’e kadar seri 1, seri 2, seri 2A, seri 3 olarak, sonrasında Defender olarak neredeyse büyük bir değişiklige uğramadan ve günümüzde halen aynı konseptte üretilmesi değilmidir onu efsaneleştiren?

Land Rover ve Defender’ın gerçek konsept araç olarak benimsenmesin, efsaneleşmesinin bir başka nedeni de, kanımca Camel Trophy’dir. Hatırlayanlarınız muhakkak vardır, O dönemlerde Camel Trophy çok popülerdi, hatta bir ekoldu. Eşi benzeri olmayan bir macera idi, halende üstüne yapılmış olan her macera organizasyonunun onu izinden yola çıkılarak düzenlenmiş birer kopya olduğunu düşünüyorum.

 

CT ‘lerde kim olaki Roof Rack’li, sand plate’li full malzeme yüklenmiş defender’lara hayran değildir?

 

Inanılmaz yükleme kapasitesi, yapısı, görüntüsü ile bir çok kampçının, doğa severin, fotoğrafçının, avcının, gezginin hayallerini süsler Land Rover Defender.

 

Geçenlerde hayatinda hiç defender kullanmaniş bir yakın arkadaşima, hemde moralinin inanılmaz bozuk oldugu bir günde ve anda, yeni aldığım defender’ı (86 model, D90) birazda neden aldığımı anlatabilmek amaçlı, kısa bir tura çıkardım, direk ona kullandırdım. Inanırmısınız, o morali bozuk arkadasım birden bire defender’ı kullanırken kahkahalar atmaya başladı. Inanılmaz bir araç bu diye...Ağzım açık kaldım. :-)

   

Bugüne kadar çesitli zamanlarda bir çok değişik marka, gerçek 4x4 arazi taşıtı kullanma fırsatı buldum. Vitara, Pajero, Willy’s, Nissan Pickup, Hilux, Range Rover, Lada Niva, Mersedes ML bunlardan bazılari...SUV leri saymıyorum zaten. Hepsi harika araçlar, hatta bir çoğu Land Rover’dan daha sorunsuz. Ancak hiç birinde Land Rover ruhu, Defender konsepti yok. Bunu kullanan, yaşayan en iyi bilir.

 

Sonunda dönüp dolaşıp tekrar “O” bilinen kürkçü dükkanina dönmemin, yaşam tarzıma en uygun olan, “O” en konsept araca olan özlemimin içimde aslında hiç sönmemiş olması, en temel neden diye düşünüyorum. Etrafta her daim dolanan döviz bazında yüzbinlik yeni nesil 4x4 lerin hiçbirini hayal etmeme mi, işte bu Konsepte bağlıyorum.

 

Sağlıcakla, Doğa içinde kalmanız dileğiyle.

 

Selim Ak

D90 200TDI 1986